Wzorzec rasy

KOTY SCOTTISH FOLD & STRAIGHT

Koty szkockie zwisłouche- Scottisch Fold, to rasa powstała przypadkiem w Szkocji- „Scottish” (szkocki) i ”Fold” (złamany, złożony). Tam własnie, w 1961 roku  urodziła się biała kotka ze śmiesznymi, zagiętymi do przodu uszkami. Gdy podrosła, właściciel skrzyżował ją z krótkowłosym kotem brytyjskim, a w efekcie urodziły się dwa kociaki z tajemniczym genem folda. W Polsce foldki pojawiły się dopiero w 1997 roku.

Mutacja, która nadała tak niezwykły wygląd przedstawicielom tej rasy, niesie ze sobą troszkę problemów. Odnalezienie klucza do  tajemnicy ich wyglądu i odkrycie prawidłowych metod rozmnażania udało się  hodowcom amerykańskim.

Rasa dzieli się na dwie grupy: Scottish Fold i Scottish Straight.  Rożnią się one tylko jednym: posiadaniem lub brakiem genu folda. Dlatego też hodowlana para obowiązkowo powstaje z jednego zwisłouchego i jednego prostouchego kota. Możemy spotkać więc takie odmiany rasy, jak: Scottish Foldy, czyli szkockie zwisłouche, Scottish Straighty – szkockie prostouche oraz Highlands Foldy – szkockie zwisłouche długowłose, Highlands Straighty – szkockie prostouche długowłose. Nasza hodowla specjalizuje się w odmianie długowłosej tych piękności.

Szkocki fold jest kotem średniej wielkości, ale dobrze umięśnionym. Jego sylwetka przypomina nieco kota brytyjskiego, jednak nie sprawia wrażenia ciężkiego. Akceptowane  są wszystkie kolory umaszczenia: niebieskim, liliowym, czarnym, czekoladowym, cynamonowym, płowym, rudym, kremowym i białym, dodatkowo w połączeniu z pręgowaniem powstaje o wiele więcej kombinacji kolorystycznych. Wszystkie kolory bazowe mogą również występować z bielą, której może być tak dużo, że kot jest prawie cały biały i posiada jedynie niewielkie plamki koloru albo odwrotnie – może być prawie cały w kolorze podstawowym i gdzieniegdzie pojawia się biała łata. Idealnie okrągła głowa foldka powinna mieć wypukłe czoło i dosyć szerokie policzki. Żuchwa jak i broda są dość mocno zaznaczone. Koty te mają duże okrągłe  oczy, których kolor zależny jest od umaszczenia. Najbardziej specyficzne są uszka: malutkie, zwisają do przodu, są zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione, ale najlepiej tak, żeby nie wychodziły poza obrys okrągłej głowy. Kocięta nie rodzą się od razu z takimi uszkami, dopiero w trzecim lub czwartym tygodniu można stwierdzić, czy odziedziczyły ten dominujący gen. Ogon powinien być średniej długości, proporcjonalny do ciała, bardzo elastyczny.

Szkociki to bardzo oddani i wierni przyjaciele, miłe, bezpośrednie, mądre i niestwarzające wychowawczych problemów zwierzęta. Są idealnymi towarzyszami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie domagają się ciągłej uwagi opiekuna, ale lubią z nim przebywać. Mogą żyć w jednym mieszkaniu z psem lub innym zwierzakiem. Są uległe i pozbawione agresji. Więc są to zwierzęta bardzo łatwe we współżyciu i o świetnych umiejętnościach adaptacyjnych. Ma dość ciekawską naturę, bez wahania odkrywa nowe rejony i powiększa swoją życiową przestrzeń, jeśli tylko trafi się ku temu okazja.

Pielęgnacja szkockiego folda nie jest skomplikowana. Wystarczy dwa razy w tygodniu przeczesać futro, aby pozbyć się martwych włosów i pobudzić wzrost nowych. Mniej więcej raz w miesiącu należy podciąć pazurki, w razie potrzeby wyczyścić uszy i czasem przetrzeć oczka.

Nasze koty hodowlane są przebadane pod kątem chorób wirusowych oraz następujących chorób: Kardiomiopatia przerostowa (choroba, która występuje zarówno u kotów bez rodowodu, jak i rasowych),przeprowadzamy przesiewowe badanie echokardiografem ; wielotorbielowatość nerek-wykonujemy badania DNA oraz przesiewowe USG nerek. Zdrowie naszych kotów to priorytet!