Wzorzec rasy

KOTY SYBERYJSKIE – Neva Masquerade

Koty neva masquerade to rasa kotów o cechach kotów syberyjskich, oryginalnym umaszczeniu colorpoint (znaczenia na pyszczku, łapach i ogonie; jednolite lub pręgowane) i błękitnych oczach. Powstały naturalnie w Rosji.

Spośród innych ras wyróżnia je charakter będący mieszaniną subtelności, wdzięku, inteligencji i fascynującej dzikości. To istotki aktywne, niezwykle przywiązane do właściciela. W relacjach z człowiekiem są serdeczne, pieszczotliwe i towarzyskie. Podążają za panem po całym domu, chcą uczestniczyć we wszystkich zajęciach domowych, nie są jednak natarczywe. Koty te potrafią łasić się do swojego opiekuna i wypełniać tak wszystkie jego samotne chwile. Kiedy nie ma domowników również doskonale sobie radzą, najczęściej przesypiają ten czas. Zawsze witają rodzinę powracającą do domu, domagając się choć minimalnej pieszczoty.

Nie należą do kotów płochliwych-mają raczej zdecydowany charakter.

Świetnie dogadują się z dziećmi, mają w sobie dużo uczucia i ciepła; potrafią zachowywać się figlarnie nawet w dorosłości; gdy pragną zaś spokoju same znajdą sobie kryjówkę.

Nevki lubią także towarzystwo innych kotów, a nawet psów- wymyślne zabawy, skoki, zaczepki dają im i przy okazji właścicielom wiele radości.

Koty te są bardzo ciekawskie, zwiedzą wszystkie możliwe zakamarki, znajdując sobie optymalne miejsce do leniuchowania.

Koty syberyjskie są muskularne, mają okazałą posturę, są zaliczane do średnich kotów. Kocurki są nieco większe i mężniejsze niż kotki.

Głowę mają dużą z wydatnymi policzkami oraz długim i szerokim nosem. Uszy szerokie, ostro zakończone z typowym dla rasy pędzelkiem, które wraz z oczami i nosem tworzą delikatny trójkątny zarys. Oczy duże, szeroko rozstawione. Łapy mają silne i duże, z długimi frędzelkami włosów pomiędzy paluszkami. Sierść ich jest bardzo miękka w dotyku-jedwabista, a gęsty podsierstek dodaje kotu puszystości. Posiadają okresowo-większą lub mniejszą- kryzę, czyli kołnierz grzywy na szyi- wyglądają przez to jak prawdziwe lwy. Reprezentacyjną częścią ich sylwetki jest ogon, szeroki u podstawy, długi i bogato pokryty sierścią.

Koty te nie wymagają szczególnej pielęgnacji w czyszczeniu futerka, wystarczy jedno porządne szczotkowanie tygodniowo ( nieco częściej podczas linienia). Możemy swojego pupila w okresie wiosny i lata nieco  przystrzyc.

Rasa jest silna i nie stwarza problemów zdrowotnych.

Jednak nasze koty hodowlane są przebadane pod kątem chorób wirusowych oraz następujących chorób: Kardiomiopatia przerostowa (choroba, która występuje zarówno u kotów bez rodowodu, jak i rasowych), przeprowadzamy przesiewowe badanie echokardiografem ; wielotorbielowatość nerek-wykonujemy  przesiewowe USG nerek. Zdrowie naszych kotów to priorytet!

 

Alergia na ,,sierść kotów”
U kotów FelD1 jest białkiem, które powoduje alergie u ludzi. Jest produkowany przez gruczoły łojowe skóry kota         i występuje także w jego ślinie, osadza się na włosach podczas gdy kot się liże. Gdy sierść schnie, białko ulatnia się     w powietrze. Więc to nie jest tak, jak się powszechnie uważa, że sierść kota jest przyczyną alergii, ale to zasługa białka obecnego między innymi w ślinie!

Kot syberyjski produkuje mniejszą ilość tego białka; 70-90% osób uczulonych na kota nie będzie miało problemu alergicznego.

Testy na obecność FelD1 u kota przeprowadzono na próbkach włosów- badania te zostały przeprowadzone w grudniu 1999 roku przez warsztat “Indoor Biotechnologia” w Wirginii, w celu sprawdzenia ilości FelD1 produkowanego przez  koty w tym koty syberyjskie. Wyniki wykazały, że kot syberyjski ma znacznie niższą produkcję FelD1 niż inne koty.

Nie ma żadnych gwarancji, ale jest nadzieja dla osób cierpiących na alergię.